[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 2 - ( 6-1399 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
واکاوی پیشران های بهره‌وری نیروی کار زنان در مدیریت شهری در مقایسه با مردان(موردپژوهی: شاغلین در حوزه روابط بین الملل شهرداری تهران)
زهره فنی* 1، مریم قلیزاده2
1- دانشگاه شهید بهشتی
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
چکیده:   (425 مشاهده)
اهداف و زمینه ها: هدف این پژوهش، شناسایی و تحلیل عوامل مؤثر بر بهره‌وری نیروی کار زنان در حوزه مدیریت شهری تهران بوده است. از آنجا که افزایش و رشد بهره‌وری یکی از اساسی‌ترین راه‌های دستیابی به تولید و تأمین بیشتر رفاه و بهزیستی افراد در جوامع اسـت، واکاوی و شناخت عوامل مؤثر برافزایش بهره‌وری نیروی کار از آرمان‌های پژوهشـگران در ایـن زمینـه بوده است.
روش شناسی: این مطالعه به روش توصیفی_تحلیلی با پیمایش میـدانی انجـام شـده اسـت. جامعـه آماری پژوهش را کارکنان در حوزه روابط بین‌الملل شهرداری تهران با حجم نمونه  173 نفر (52 نفر زن و 121 نفر مرد) تشکیل داده است. برای تجزیه‌و تحلیل داده‌ها از آزمون t-value و برای برازش مدل از روش معادلات ساختاری استفاده‌ شده است. با به کارگیری آزمون‌های آماری و پردازش داده‌ها، عوامل اثرگذار بر بهره‌وری کار شاغلین زن و مقایسه این عوامل با مردان را مورد مطالعه شناسایی شدند.
یافته ها: این پژوهش نشان داد که عوامل فردی، سازمانی و محیطی به ترتیب بیشترین تاثیرات را در بهره­وری نیروی کار زنان دارند. مقایسه تطبیقی این عوامل با مردان نیز گویای آن است که تفاوت معناداری بین دو گروه جنسیتی وجود دارد بگونه ­ای که در همه مولفه ­ها میانگین زنان با سطح خطای 0.000 بالاتر از مردان است که به­معنای بهره ­وری بیشتر زنان است.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های پژوهش، توجه به نیازهای اساسی کارکنان زن، مشارکت آنها در تصمیم گیری­ها و سـبک رهبری مشارکتی با تاکید بر مدیریت زنان، موجب افزایش بهره­وری همه کارکنان در محیط کار می­شود. همچنین تعیین معیارهای مناسب در گزینش نیروها می‌تواند سازمان مدیریت شهری را در رسیدن به اهداف مورد نظر و سطوح مناسب بهره‌وری کمک نماید.
واژه‌های کلیدی: بهره‌وری، توسعه منابع انسانی، زنان، مدیریت شهری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/23 | پذیرش: 1399/10/14 | انتشار: 1399/10/18
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fanni Z, Ghlizadeh M. Survey effective factors on efficiency of female forces in urban management in comparative with men (case study: ٍEmployees in International relations of Tehran's Municipality). WESC. 2020; 1 (2)
URL: http://womenresearch.ir/article-1-32-fa.html

فنی زهره، قلیزاده مریم. واکاوی پیشران های بهره‌وری نیروی کار زنان در مدیریت شهری در مقایسه با مردان(موردپژوهی: شاغلین در حوزه روابط بین الملل شهرداری تهران). توانمندسازی زنان و جامعه پایدار. 1399; 1 (2)

URL: http://womenresearch.ir/article-1-32-fa.htmlدوره 1، شماره 2 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
توانمندسازی زنان و جامعه پایدار women empowerment and sustainable society
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4280